بوکان 2020

راهکارهاي عملي براي افزايش درآمد شهرداري بوکان

راهکارهاي عملي براي افزايش درآمد شهرداري بوکان

هيمن بهراميان

در پي انتقادات مکرر شهروندان بوکاني از رکود فعاليت هاي شهرداري بوکان در مقايسه با شهرهاي منطقه طي چند ساله اخير، مسئولان شهرداري و شوراي شهر بوکان عموماً بحث کمبود درآمدهاي شهرداري را دليل اين مسئله ذکر مي کنند.

 بايد در پاسخ گفت که کمبود درآمد و بالا بودن هزينه هاي داخلي شهرداري بوکان، خود يک ضعف بزرگ است که باز هم مي بايست از اعضاي شوراي شهر و مسئولان شهرداري بوکان پرسيد که تاکنون چه اقدامي جهت حل اين مشکل برداشته اند؟ و چگونه است که شهرداري شهرهاي ديگر منطقه بر اين مشکل فائق آمده و طرحهاي بزرگ و ماندگاري را به مرحله اجرا در آورده اند اما شهرداري بوکان کماکان توانايي ايجاد توازن مابين هزينه هاي عمراني و جاري با درآمدهاي خويش را ندارد؟ و ما هنوز اندر خم يک کوچه ايم؟

در ادامه چند پيشنهاد عملي براي افزايش درآمدهاي شهرداري بوکان ارائه مي گردد که همزمان مي تواند در حل بخشي از مشکلات شهري بوکان نيز چاره ساز باشد: 

*شمار زياد زمينهاي خالي و رها شده در اقصانقاط شهر بوکان که عموماً به محلي براي انباشت زباله و نخاله بدل گشته و رشد ساختار شهري را مختل کرده و علاوه بر ايجاد مشکلات بهداشتي، به زيبايي بصري خيابان ها هم آسيب جدي وارد ساخته اند، يکي از معضلات عمده شهر بوکان مي باشد.

جهت حل اين مشکل، شهرداري مي تواند مالکين اين زمينهاي خالي را ملزم به ديوار کشي ملک خود از طريق وضع جريمه و عوارض نمايد، که در صورت نتيجه بخش بودن، سبب کاهش تجمع زباله و نخاله در اين محل ها و کمک به بهبود وضعيت بصري خيابانها مي گردد، و در صورت عدم تمکين مالکين،شهرداري با اخذ عوارض توانسته است درآمدي براي خويش کسب نمايد تا در فعاليت هاي ديگر مورد استفاده قرار گيرد.

*وضع عوارض و جريمه بر ساختمان ها و منازلي که در خيابانهاي اصلي شهر فاقد نماي بيروني هستند، البته با توجه اکيد بر وضعيت معيشتي مردم، مي تواند درآمد زايي براي شهرداري داشته باشد، که نتيجه واقعي آن در الزام شهروندان به استفاده از نماهاي ساختماني و در نتيجه زيبايي و طروات هر چه بيشتر شهر مي باشد. متاسفانه در حالي حاضر در شهر بوکان از آجرهاي سفالي بدون توجه به کاربرد اين مصالح به عنوان نماي ساختمانها نيز استفاده مي شود که اين مسئله سبب ضربه به چهره کلي شهر بوکان شده است. شهرداري مي تواند با وضع جريمه، هم درآمدزايي داشته باشد و هم نماي کلي شهر را بهبود بخشد.(شهرداري مهاباد سالهاست چنين قانوني را اعمال مي کند).

*جذب سرمايه گذار براي طرحهايي که مي توانند براي بخش خصوصي سودآور باشند نيز مي تواند کمبودهاي مالي شهرداري را تا حدود زيادي پوشش دهد، براي نمونه جذب سرمايه گذار براي طرحهايي مانند پارکينگ طبقاتي يا بستر سازي براي احداث مجتمع هاي توريستي- تجاري، با توجه به موقعيت خوب بوکان در ميان شهرهاي منطقه.

شاهد هستيم که طي چند ساله گذشته شهرهاي مهاباد، سقز و بانه گوي سبقت را از بوکان ربوده اند و مسافرين زيادي که مي توانستند بخشي از خريدشان را در بوکان انجام دهند، در اثر کم توجهي شهرداري بوکان به ساير شهرها رفته اند.

 مقايسه کنيد با شهرداري سقز که با فروش اوراق مشارکت و جذب سرمايه گذار توانست مجتمع بزرگ ابتداي جاده بانه را به مرحله اجرايي برساند و نيز شهرداري مهاباد که سرمايه گذاري ميلياردي را در مجتمع تپه سيران جذب نموده است.

*احداث بازارچه هاي محلي(مايحتاج روزانه) در محلات مختلف بوکان از سوي شهرداري، هم مي تواند به کاهش ترافيک در مرکز شهر منجر شود و هم براي شهرداري ايجاد درآمد نمايد.

*طرحهايي مانند بازيافت پسماند شهري، توسعه کارخانجات قطعات بتني و درآمدزايي از طريق فروش اين قطعات( با توجه به وجود کارخانه سيمان و ماسه فراوان در شهرستان بوکان) و ... مي تواند در افزايش در آمدهاي شهرداري بوکان موثر واقع شود.

*ايجاد شهرکهاي صنفي براي اصنافي که مي بايست به خارج از شهر منتقل شوند، و درآمد حاصل از اين شهرکها براي شهرداري -که بارها از سوي نگارنده بر لزوم توجه به اين مسئله تاکيد شده- مي تواند درآمد شهرداري بوکان را به طور چشمگيري افزايش دهد، جداي از اينکه احداث شهرک اصناف آلاينده نقش بسزايي در بهبود رفاه شهري بوکان و وضعيت اقتصادي کلي شهر خواهد داشت.

اما در آخر بايد يادآوري کرد که بهترين و کارسازترين وسيله براي افزايش درآمدهاي شهرداري بوکان فعاليت و توجه بيشتر به نيازهاي شهر بوکان است، بصورتي که شهروندان با احساس اينکه شهرداري در حل معضلات و اجراي پروژه هاي شهري دلسوز،  پيگير و جدي است، در تامين هزينه هاي چنين نهاد دلسوز و کارايي مضايقه نخواهند کرد، اما از آن طرف وقتي که سستي و کم کاري و ضعف، تنها خروجي شهرداري باشد، طبيعي است که انگيزه اي براي پرداخت عوارض و حقوق شهري نمي ماند.


+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ساعت 0:16  توسط بوکاني  |